XXXII Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę

Ruszyły zapisy na pielgrzymkę pieszą na Jasną Górę. Poniżej podajemy podstawowe informacje dla zainteresowanych udziałem w tych rekolekcjach w drodze.

 

Pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym. To niezwykła forma wędrownych rekolekcji przeżytych w ciągu 14 dni. Jesteśmy jedną wielką RODZINĄ PIELGRZYMKOWĄ, rezygnujemy zatem z formy „pan”, „pani”, a zwracamy się do siebie nawzajem „SIOSTRO”, „BRACIE” starając się, by słowa te nie były w naszych ustach sloganem czy frazesem. To co wypełnia treść całej Pielgrzymki, to podstawowe prawo chrześcijańskie - MIŁOŚĆ BOGA I BLIŹNIEGO. Wszyscy spieszymy sobie nawzajem z pomocą i życzliwością - na trasie, postojach i noclegach.

NASZE PIELGRZYMOWANIE W ŁOMŻY ROZPOCZYNAMY 1 sierpnia.Grupa żółto- brązowa.

Msza św. w katedrze o godz. 6.00; wymarsz ok. godz. 7.15

ZAKOŃCZENIE PIELGRZYMKI:

Wejście na Jasną Górę 13 sierpnia ok. godz. 19.00. Msza św. w Kaplicy MB. ok. godz. 20.00 Nocleg w Częstochowie przy kościele Podwyższenia Świętego Krzyża. 14 sierpnia Msza św. o godz. 9.00 na Wałach Jasnogórskich, wraz z pielgrzymami diecezji siedleckiej, płockiej i kaliskiej, po czym nastąpi rozwiązanie Pielgrzymki.

ZASADY UCZESTNICTWA:

1. W Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej (PPŁ) na Jasną Górę może uczestniczyć każdy, kto:

a) akceptuje jej religijny i rekolekcyjny charakter (nabożeństwa, konferencje, wspólne modlitwy, śpiewy); Głównym punktem dnia jest Msza św., na której obecność jest obowiązkowa, w miarę możliwości przystępujemy do Komunii św.,

b) pragnie pogłębić swoją chrześcijańską formację lub szczerym sercem poszukuje Boga,

c) nie będzie posiadał i zażywał narkotyków, palił tytoniu i pił alkoholu,

d) zachowa polecenia księży i służb porządkowych,

e) będzie przestrzegał przepisów Kodeksu drogowego o ruchu pieszych na drogach publicznych (zabrania się: przekraczania osi jezdni w czasie marszu, odpoczynku na jezdni i poboczu),

f) nie będzie biernym uczestnikiem, ani przyczyną jakichkolwiek konfliktów.

ZAPISY na PPŁ. Odbywają się w Domy Parafialnym przy katedrze w godz 11.00-13.00 i 16.00-18.00 oraz na trasie pielgrzymki w SEKRETARIACIE. Przy zapisach, uiszczamy wpisowe przeznaczone na pokrycie kosztów pielgrzymki (lekarstw, transportu, napraw, kosztów nagłośnienia i sanitariatów) oraz opłatę za bagaż. Pielgrzym otrzymuje: znaczek, śpiewnik i kartę pielgrzyma, którą powinien nosić przy sobie na trasie i okazywać służbom porządkowym.

KARTA PIELGRZYMA, jest wymagana, codziennie:

- do zdania bagażu na samochód pielgrzymkowy,

- do wejścia na punkt medyczny,

- na trasie pielgrzymki do okazania służbom porządkowym, mającym prawo do legitymowania pielgrzymów.

NOCLEGI - przede wszystkim w namiotach ustawionych na polu namiotowym wskazanym przez kwatermistrza lub w stodołach. Noclegi w pomieszczeniach gospodarzy są przeznaczone przede wszystkim dla osób starszych i matek z małymi dziećmi. Noclegi są zawsze oddzielne dla sióstr i braci, przypominamy - koedukacja jest zabroniona (nie dotyczy małżonków).

Cisza nocna od godz. 22.00 do pobudki. Zachowanie ciszy nocnej jest podstawowym obowiązkiem wynikającym z przykazania miłości bliźniego. W duchu pokuty należy nastawić się na liczne niewygody. Zabiegi higieniczne (mycie, toalety) w miejscach wyznaczonych przez gospodarzy. Na teren noclegu nie wolno wchodzić przed przybyciem grupy. Nie do przyjęcia jest przebywanie poza grupami w trakcie marszu, jak i na noclegach. Zabronione jest wcześniejsze rozbijanie namiotów przed przybyciem Pielgrzymki i zajmowanie kwater. Na noclegach i postojach obowiązuje zakaz kąpieli w rzekach, stawach i innych zbiornikach wodnych i rozpalania ognisk.

GOŚCIE - odwiedzający pątników na trasie, jak i na miejscu noclegu, są zobowiązani do przestrzegania regulaminu PPŁ.

WYŻYWIENIE - od 5 sierpnia PPŁ towarzyszą samochody z zaopatrzeniem, w których można nabyć codzienne produkty (chleb, słodycze, napoje zimne i gorące itp). Na noclegach Bracia Kierowcy przygotowują kawę. Zabieramy ze sobą odpowiednią ilość wiktuałów (konserwy, trwałe produkty żywnościowe). Staramy się upowszechniać piękny zwyczaj dzielenia się z innym. Za otrzymaną bezinteresowną gościnność na trasie dziękujemy ze szczególną wdzięcznością. Rezygnujemy ze spożywania lodów, gdyż są one najczęstszą przyczyną groźnych zatruć.

Każdy pątnik zabiera ze sobą różaniec, modlitewnik oraz śpiewnik.

Uwaga: Nie wolno zabierać cennych rzeczy!

STRÓJ - Wyraża pokutny charakter pielgrzymki! Musi to być strój wygodny i skromny ( uwaga: nie nosimy wydekoltowanych bluzek, koszulek na ramiączka, zbyt krótkich spodenek)!

SŁUŻBA MEDYCZNA udziela pomocy doraźnej na trasie i w Punktach Medycznych.

Dolegliwości zdrowotne pielgrzymi zgłaszają lekarzowi, siostrze pielęgniarce lub sąsiadowi. W przypadku niedyspozycji fizycznej można uzyskać przepustkę pisemną od lekarza na opuszczenie grupy i indywidualne dotarcie do miejsca noclegu. Nie upoważnia to do wcześniejszego rozbijania namiotu czy zajmowania kwater przed przybyciem grup. Oczekujemy na grupy przy samochodach bagażowych i nie bierzemy bagażu.

O sposobie udzielania pomocy lekarskiej decyduje Lekarz Pielgrzymki.

Na szlaku towarzyszy nam karetka do przewozu pielgrzymów z chwilową niedyspozycją. W przypadku nagminnego korzystania z karetki, pielgrzymom zalecany jest powrót do domu.

WSKAZANIA SŁUŻBY ZDROWIA

Każdy pątnik w czasie całej drogi zasadniczo korzysta z własnej mini-apteczki, w skład której wchodzą:

- zasypka

- talk kosmetyczny

- spirytus salicylowy

- 3 bandaże elastyczne

- 4 bandaże zwykłe

- glucardiamid, krople żołądkowe

- indywidualne, stale używane lekarstwa.

Najbardziej potrzebne leki każdy pielgrzym ma przy sobie.

Na punkt MEDYCZNY przychodzimy ze swoimi medykamentami i bandażami

BAGAŻE - Zabieramy ze sobą dwa bagaże: pierwszy - podręczny, na każdy dzień (chlebak) z jedzeniem na cały dzień, drugi (plecak, torba turystyczna) - zdajemy na samochód bagażowy swojej grupy (każda grupa posiada do dyspozycji samochód ciężarowy przewożący bagaże do następnego miejsca noclegu). Bagaż odbieramy wieczorem i oddajemy rano, zawsze, za okazaniem karty bagażowej! Bagaż (plecak, walizka, namiot, śpiwór lub gruby koc) powinien być dobrze zabezpieczony przed deszczem i zaopatrzony w wodoodporną wizytówkę, przypiętą na widocznym miejscu.

Na wizytówce należy napisać:

nr kary pielgrzyma - imię, nazwisko - adres - grupę, np.:

0951 - Jan Kowalski -  Łomża, ul. Hotelarska 45/7 - ŻÓŁTA

SAMOCHODY PRYWATNE NIE MOGĄ towarzyszyć Pielgrzymce.

PORZĄDEK. Nie zaśmiecamy trasy, miejsc postojów i noclegów. Na śmieci i odpadki będą przeznaczone specjalne pojemniki. pozostawiamy po sobie czystość i porządek.

UDZIAŁ OSÓB NIELETNICH w Pielgrzymce.

a) do lat 15 - w towarzystwie osoby dorosłej idącej w tej samej grupie;

b) w wieku 16-18 lat - na podstawie pisemnego zezwolenia rodziców lub opiekunów przedstawionych przy zapisie;

O aktualnych sprawach nie objętych regulaminem decyduje Ks. Kierownik PPŁ.

Wzory pozwoleń do udziału w PPŁ  dla osób nieletnich znajdują się na naszej stronie www.pielgrzymka.lomza.pl.

Uwaga! Za nieprzestrzeganie regulaminu PPŁ, zaleceń przewodników i służb pielgrzymkowych, a także za postawę niezgodną z istotnymi celami i duchem Pielgrzymki przewiduje się:

- upomnienie ustne,

- upomnienie z wpisem do legitymacji,

- wykluczenie z grona pielgrzymów, z podaniem nazwiska do wiadomości pątników oraz ks. Proboszcza.

 

UWAGA! Pielgrzymi są ubezpieczeni w wymiarze podstawowym.

PAMIĘTAMY!!! - ZABIERAMY  KSIĄŻECZKĘ USŁUG  MEDYCZNYCH - RUM

Więcej informacji na stronie internetowej PPŁ

 

PRZYPOMINAMY TAKŻE O MOŻLIWOŚCI WŁĄCZENIA SIĘ W BIAŁĄ GRUPĘ PIELGRZYMÓW DUCHOWYCH. Zapisy w kancelarii i zakrystii. A od 1 sierpnia zapraszamy na wspólne Apele do Katedry o 21.00.

2016-07-24 22:49 Opublikował: Administrator