Ogłoszenia duszpasterskie VII Niedzieli Zwykłej

 

1.      Dziś tradycyjnie w naszej katedrze rozpoczynamy 40-Godzinne Nabożeństwo. Zakończy się to nabożeństwo we wtorek wieczorną Mszą św. Nabożeństwo 40-Godzinne jest przypomnieniem potrzeby wynagrodzenia Bogu za popełnione grzechy, zwłaszcza w okresie karnawału. Tegoroczne Nabożeństwo poprowadzi Ks. dr hab. Andrzej Najda – prof. UKSW.

2.      W dniu 26 lutego Środą Popielcową rozpoczniemy Wielki Post;

Wszystkich w tym dniu obowiązuje post ścisły tzn. post jakościowy polegający na powstrzymaniu się od pokarmów mięsnych i post ilościowy, czyli spożywanie pokarmów raz do syta i dwa razy dla zaspokojenia głodu. Post ilościowy obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 18 lat aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Powstrzymanie się od spożywania pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 lat we wszystkie piątki i w Środę Popielcową.

Na znak naszego nawrócenia i pokuty przyjmiemy popiół na nasze głowy. Będzie to gest naszej pokory, bo jesteśmy słabymi ludźmi, a grzechy tak często odłączają nas od Boga. To także znak naszej wiary, bo chociaż jesteśmy słabi i grzeszni, to jednak Chrystus swoją mocą ten ludzki proch wynosi do godności dzieci Bożych. On jeden nadaje sens naszej ludzkiej egzystencji. W Środę Popielcową porządek Mszy św. będzie niedzielny.

3.      Nabożeństwa wielkopostne w katedrze:

Droga Krzyżowa w każdy piątek o godz. 1630 dla wszystkich;

Gorzkie Żale w każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 1600;

Razem z dziećmi Gorzkie Żale będziemy śpiewać przez trzy niedziele (od II do IV Niedzieli Wielkiego Postu) podczas Mszy św. o godz. 1200;

Zapraszamy wszystkich do udziału w tych pięknych i pobożnych nabożeństwach, za udział w których można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

4.      Każdy kto przyjmie Sakrament Pokuty w okresie spowiedzi wielkanocnej otrzyma, tak jak w poprzednich latach, od spowiednika karteczkę potwierdzającą odbytą spowiedź.

5.      W dniach od 23 do 29 lutego obchodzimy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: "Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach". Ten tydzień niech będzie dla każdej i każdego z nas czasem ekspiacji za grzechy pijaństwa poświęcony szczególnie dzieciom.

6.      W tym tygodniu, jak co roku, przystąpimy do prac pielęgnacyjnych przy drzewach na naszym cmentarzu parafialnym. Informuję, że prace będą tam prowadzone przy drzewach zgłoszonych w ubiegłym roku. Zgodnie z pozwoleniem Podlaskiego Konserwatora Zabytków do wycięcia przeznaczono 7, a do prac pielęgnacyjnych ponad 20 drzew.

7.      Dziękujemy tym wszystkim, którzy włączają się swoimi ofiarami w dzieło prac przy naszej świątyni. Listę naszych ofiarodawców zamieszczamy na bieżąco na ostatniej stronie Archanioła. Wszystkim za dar modlitwy i serca mówimy staropolskie „Bóg zapłać”.

 

2016-02-12 10:00 Opublikował: Administrator