W tym roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 600 - lecie nadania praw miejskich Łomży. Dziękowaliśmy Bogu za doświadczenie wieków, dokonania duchowe i materialne, za osoby i liczne dzieła, które ukształtowały naszą tożsamość. W piątek 15 czerwca 2018 r. odbyły się uroczystości 600 - lecia nadania praw miejskich Łomży, które rozpoczęły się poświęceniem figury Chrystusa niosącego Krzyż na rogu ul. Giełczyńskiej i Dwornej. Następnie w Katedrze pod przewodnictwem Arcybiskupa Salvatore Pennacchio - Nuncjusza Apostolskiego w Polsce sprawowana była uroczysta Msza św. Dzień Jubileuszu pełen wydarzeń zakończył uroczysty koncert w Katedrze.
Odzyskaną przed stu laty niepodległość uczciliśmy 11 listopada w Katedrze biciem w dzwony o godz. 1100, uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny i koncertem muzyki polskiej.
W ciągu roku w Katedrze cyklicznie odbywają się koncerty muzyczne:
Festiwal Muzyczne Dni Drozdowo - Łomża pod dyrekcją Jacka Szymańskiego;
Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica dzięki Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego;
Koncert dedykowany św. JP II wykonuje Studio Wokalne eMDeK pod dyr. Magdy Sinoff;
Łomżyńskie Betlejem;
Improperia wykonują Zespół Muzyki Dawnej Voci Unite i Schola Gregoriańska WSD;
Egzaminy dyplomowe studentów Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży;
Wszystkim występującym w Katedrze Artystom składam w imieniu wiernych słuchaczy słowa podziękowań i wdzięczności za przeżyte koncerty.
Pośród dokonań materialnych zrealizowanych w mijającym roku są:
- renowacja figury Chrystusa niosącego krzyż, przebudowa ogrodzenia i odbudowa postumentu pod figurę to koszt 80 tys zł;
- Oświetlenie sklepień w nawie głównej katedry kosztowało 33 tys zł;
- Schody z granitu prowadzące do katedry od ul Sadowej kosztowały 27 tys zł;
- Prace przy oczyszczaniu i zabezpieczaniu ceglanych ścian naszej katedry. Bardzo żmudne i kosztowne prace przy renowacji elewacji były przed kilkunastu laty. Chemiczne środki impregnujące cegłę działają aktywnie do kilku lat. Przez kilkanaście lat od renowacji cegłę pokrył brud, który trzeba usunąć i na nowo zabezpieczyć preparatami chemicznymi. Od snaszego Miasta otrzymaliśmy na ten cel 70 tys zł. Wkład własny Parafii 70.980 zł. W tym roku poddaliśmy konserwacji ceglane elewacje od dzwonnicy do frontowej fasady.
- w kancelarii parafialnej wymieniono okna i drzwi, oraz wymalowano wnętrze 20 tys. zł;
Dziękuję w tym miejscu Wszystkim Państwu za składane ofiary w każdą niedzielę na tacę, ofiary indywidualne w kopertach i przelewach bankowych. Dziękuję Władzom naszego Miasta: Panu Prezydentowi i całej Radzie Miejskiej, za wsparcie naszych wysiłków.
W 2019 roku planujemy:
Konserwację ołtarza św. Antoniego, który powróci na drugi filar od ambony;
Prace zabezpieczające ceglane ściany fasady katedry i dzwonnicy,
Konserwacja nagrobka N. Kossakowskiego, jeśli otrzymamy wsparcie z zewnątrz;
Na wiosnę rozpoczną się prace przy elewacji budynku plebanii.
Wszystkie nasze planowane inwestycje są uwarunkowane możliwościami finansowymi Parafii. Proszę więc Wszystkich, aby w miarę swoich możliwości okazali pomoc. W tym celu księża odwiedzający Państwa w czasie kolędy zostawią koperty, które wypełnione ofiarnym groszem, posłużą w ciągu roku do realizacji planowanych prac.
Życzymy by Matka Pięknej Miłości u swego Syna wypraszała dla Wszystkich Państwa zdrowie, siły i potrzebne łaski w 2019 roku.