Sam termin litania oznacza modlitwę błagalną, modlitwę prośby.
Trudno jednoznacznie wskazać kiedy powstała ta litania do Matki Bożej, którą dziś powszechnie używana jest w Kościele. Źródła podają, że w swej charakterystycznej formie pojawiła się ona w XII wieku, być może na początku były to wezwania kierowane do Maryi, które były częścią Litanii do Wszystkich Świętych. Z czasem jednak było ich coraz więcej i utworzyły oddzielną litanię. Szczególnie propagowana była w Sanktuarium w Loretto i stąd nazwa Loretańska. Dokumenty szesnastowieczne potwierdzają jej popularność w tamtym miejscu. Natomiast pod koniec XVI wieku Litania Loretańska została wydana drukiem i zawierała 43 wezwania.
Papież Sykstus V pod koniec XVI w. zachęciła do jej odmawiania i udzielił odpustu z tym związanego, natomiast Benedykt XIV zatwierdził ją dla całego Kościoła.
Dzisiejsza Litania Loretańska zawiera 54 wezwania, a na przestrzeni wieków dodawano lub odejmowano niektóre z nich, jako echo wydarzeń, które dotyczyły życia Kościoła i świata, w których wstawiennictwo Maryi wyraźnie było dostrzegalne.
Wielu z nas zna tę Litanię na pamięć, co świadczy o tym, że się nią modlimy...
A jeśli nie modliłeś się jeszcze na Nabożeństwie Majowym w tym roku może poczujesz się zachęcony do tego, bo Maryja, jako najlepsza nasza Matka czeka i chce pomóc każdemu jeszcze bardziej spotkać się z Jezusem, Jej Synem.
Nabożeństwa Majowe w naszej katedrze odprawiane są w dni powszednie po Mszy o 18.00, a w niedziele i uroczystości po Mszy o 16.00. Zapraszamy