Pandemia COVID-19, rosyjska agresja przeciwko Ukrainie oraz postępujący za tym kryzys ekonomiczny boleśnie uświadomił nam kruchość naszego życia i bezpieczeństwa. Płacimy za pandemię i za trwającą wojnę, za pomoc Ukrainie i Ukraińcom, za rozbudowę armii i za „tarcze osłonowe” rządu. W tej sytuacji wszyscy zubożejemy i wszyscy musimy bardziej oszczędzać. I tak Katedra oszczędza chociażby na gazie, którym się ogrzewamy.
28 października 2025 roku będziemy przeżywać 100 - lecie utworzenia Diecezji Łomżyńskiej, a w roku 2026 dziękować Bogu za 500 lat Katedry. Jako pamiątkę dla przyszłych pokoleń, z okazji tych uroczystości, proponuję byśmy zechcieli ufundować nowe, godne najważniejszej świątyni Diecezji, drzwi wejściowe do katedry. W przyszłym roku wybierzemy wykonawcę i projekt, natomiast realizację przewiduję na 2024 rok.
Parafia katedralna największe w skali roku wydatki bieżące ponosi na utrzymanie pracowników (170 tys. zł), na gaz, prąd, telefony, pozostałe stałe wydatki (ok. 100 tys. zł). Do tego dochodzą bieżące remonty, serwis kwiatowy, druk Archanioła, gazety, utrzymanie Domu Parafialnego. Tace i zbiórki do puszek na cele poza parafialne to 60 tys. zł. Na pomoc Ukrainie do skarbony Caritas zebraliśmy 25 tys. zł. Bogu niech będą dzięki!
Pośród dokonań materialnych zrealizowanych w mijającym roku są:
- obraz św. Brunona z Kwerfurtu (ufundowany w 2021r. - 30 tys. zł), rama 25 tys. zł;
- epitafium biskupa Stanisława Stefanka - wkład Parafii to 15 tys. zł;
- elewacja plebanii, której koszt wyniósł 180 tys. zł;
- dokumentacja zabezpieczenia przeciwpożarowego katedry 10 tys. zł;
- sztandary Księstwa Mazowieckiego (fundatorów tej świątyni); I Rzeczypospolitej (Łomża była wówczas miastem królewskim, a proboszczów do połowy XIX wieku mianowali mianowali królowie); papieża Piusa XI (ustanowił Diecezję Łomżyńską, podniósł do godności katedry kościół św. Michała Archanioła w Łomży, był obecny jako nuncjusz na uroczystościach w Łomży w 1918 i 1920 r.); Jana Pawła II (jako papież był w Katedrze 5 VI 1991r.) - koszt 25 tys. zł;
- malowanie żaluzji na dzwonnicy i remont salki 16,5 tys. zł;
- serwisowanie instalacji gazowej i elektrycznej 30 tys. zł;
Dziękuję w tym miejscu Wszystkim Państwu za ofiary składane w każdą niedzielę na tacę, ofiary indywidualne w kopertach i przelewach bankowych. Te wszystkie wykonane w bieżącym roku inwestycje, remonty, dokumentacje to koszt własny Parafii. A więc tym bardziej Wszystkim, którzy swoimi ofiarami i modlitwami wsparli Katedrę, składam podziękowanie staropolskim „Bóg zapłać”.
W 2023 roku planujemy:
- konserwację obrazu św. Mikołaja - koszt ok 90 tys. zł;
- zlecenie wykonania obrazu św. Izydora Oracza, patrona rolników;
- mozaikę w blendzie prezbiterium św. Stanisława Kostki i św. Andrzeja Boboli;
- wykonanie wymaganego przez Straż Pożarną systemu sygnalizacji pożarowej całego budynku katedry (koszt może wynieść ok 100 tys zł);
- wymianę okien w piwnicy i remont kawiarni w Domu Parafialnym.
Wszystkie nasze planowane inwestycje są uwarunkowane możliwościami finansowymi Parafii. Proszę więc Wszystkich, aby w miarę swoich możliwości okazali pomoc. W tym celu też księża odwiedzający Państwa w czasie kolędy zostawią koperty, które wypełnione ofiarnym groszem, posłużą w ciągu roku do realizacji planowanych prac.
Prośmy, by Matka Pięknej Miłości i Królowa Pokoju u swego Syna wypraszała w 2023 roku dla Wszystkich Państwa zdrowie, siły i potrzebne łaski, a dla Ukrainy pokój.
ks. Marian Mieczkowski - Proboszcz Katedry