Podsumowanie Katedralnych Ferii w Terenie 2.0

W pierwszym tygodniu ferii w parafii p.w. św. Michała Archanioła w Łomży odbyła się druga edycja Katedralnych Ferii w Terenie. Na niepowtarzalne ferie zgłosiło swoją chęć uczestnictwa pięćdziesięcioro dzieci z klas I-VII szkoły podstawowej.

 

W pierwszym tygodniu ferii w parafii p.w. św. Michała Archanioła            w Łomży odbyła się druga edycja Katedralnych Ferii w Terenie. Na niepowtarzalne ferie zgłosiło swoją chęć uczestnictwa pięćdziesięcioro dzieci    z klas I-VII szkoły podstawowej.

We wtorek 24 stycznia w pierwszy dzień  Katedralnych Ferii w Terenie, podobnie jak w ubiegłym roku, odbyła się wycieczka autokarowa do Białegostoku. Pod okiem ks. Tomasza Grali, organizatora  wyjazdu oraz ośmiu opiekunów, wyruszyła grupa dzieci i młodzieży do stolicy województwa podlaskiego. Przy rytmach skocznej muzyki  i koncertu  życzeń prowadzonego przez ks. Tomasza podróż minęła wszystkim bardzo szybko.

Pierwszym miejscem wyjątkowej wyprawy była wizyta w Sali zabaw „Kroko Spoko”, gdzie wszyscy radośnie się bawili. Następnie udaliśmy się do kościoła pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku. Tam uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił ks. Tomasz Grala. W imieniu ks. proboszcza białostockiej parafii powitał  przybyłych pielgrzymów z Łomżyńskiej Katedry ks. Tomasz Rogowski, wikariusz tamtejszej parafii.  Po Mszy św. w salce parafialnej spożyliśmy obiad – przepyszną pizzę. Po wyśmienitym posiłku ruszyliśmy do Centrum Małego Odkrywcy, mieszczącym się przy białostockim stadionie.  Tam obejrzeliśmy Wystawę  Główną obejmującą kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdowały się tam stanowiska z różnych dziedzin nauki, takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wielu innych. Każdy z obszarów wyróżniała wyjątkowa scenografia, która nawiązywała do danej tematyki. Każdy, bez względu na wiek, znalazł coś dla siebie: mali i duzi, dzieci i dorośli, uczniowie i nauczyciele. Na terenie wystawy znajdowało się niemal sto stanowisk doświadczalnych. Nie było tam ustalonych tras zwiedzania, dzięki temu każdy mógł samodzielnie zdecydować, jaką ścieżką i w jakim tempie mógł się poruszać.

We czwartek  26 stycznia w drugi dzień Katedralnych Ferii w Terenie wyruszyliśmy do Myszyńca i Kadzidła, serca kultury kurpiowskiej. Pierwszym punktem naszej pielgrzymki był Myszyniec. Tam zwiedziliśmy Muzeum mieszczące się w XVIII-wiecznej Dzwonnicy Myszynieckiej  i Bazylikę Mniejszą p.w. Trójcy Przenajświętszej. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji związanych z powstawaniem miasta Myszyniec i życiem na Kurpiowszczyźnie.  Była to ciekawa lekcja historii związana z naszym regionem.

Następnie ruszyliśmy do Kadzidła, pierwszej parafii, do której trafił ks. Tomasz Grala zaraz po święceniach kapłańskich.  Tam odprawił Mszę świętą dla pielgrzymów z Łomży, przywołując wspomnienia z bycia wikariuszem w tamtejszej parafii. Kolejnym punktem naszej wyprawy był obiad w Sali bankietowej „Borowik” pod Ostrołęką.  Po  smacznym posiłku nastał czas wspólnej zabawy, integracji, tańców oraz podziękowań za wspólnie przeżyty czas.

Druga edycja Ferii w Terenie była dla dzieci i młodzieży z parafii p.w. Św. Michała Archanioła w Łomży wyjątkowym czasem, spędzonym aktywnie, radośnie, ciekawie i bezpiecznie. Poprzez zabawę, naukę i modlitwę uczestnicy mogli poznawać swój region, bawić się bezpiecznie pod okiem opiekunów i przybliżać się do Jezusa naszego najlepszego Przyjaciela.

 

Anna Tyszka

 

 

 

2023-02-03 10:41 Opublikował: Administrator