*** Wielki Tydzień w Katedrze ***

Wielki Tydzień pozwala nam dotknąć największych tajemnic naszej wiary: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jest to więc czas wyjątkowy. Może warto byłoby zaplanować swój udział w nabożeństwach tego tygodnia.

 

W Wielki Czwartek przeżywamy tajemnicę ustanowienia Sakramentu Eucharystii, Kapłaństwa, oraz Chrystusowego przykazania miłości. W katedrze Ksiądz Biskup Ordynariusz o godz. 10.00 w asyście Księży Biskupów i kapłanów całej diecezji odprawi Mszę Krzyżma, podczas której poświęci Oleje używane podczas udzielania Sakramentów św. Msza Wieczerzy Pańskiej celebrowana przez Księdza Biskupa rozpocznie się o godz. 17.00. Podczas tej Eucharystii odbędzie się tradycyjny obrzęd umycia nóg. Na zakończenie odprowadzimy Pana Jezusa ukrytego w Najśw. Sakramencie do ciemnicy.

W Wielki Piątek Męki Pańskiej tradycyjnie we wszystkich kościołach nie odprawia się Mszy św. O godz. 9.00 – modlitwa brewiarzowa z udziałem WSD w Łomży, o godz. 10.00 – Droga Krzyżowa, a o godz. 17.00 odprawimy Liturgię Męki Pańskiej. Ofiary składane podczas adoracji krzyża przeznaczone są na utrzymanie miejsc świętych w Jerozolimie i Ziemi Świętej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

W Wielką Sobotę Kościół trwa na adoracji Najśw. Sakramentu przy Grobie Pana Jezusa rozważając tajemnicę Męki i Śmierci Zbawiciela. Adoracja w Wielką Sobotę będzie trwała od godz. 7.00 do godz. 23.00. O godz. 9.00 modlitwa brewiarzowa.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę w katedrze od godz. 8.00 do godz. 18.00. Na godz. 9.00 prosimy o pojazd z Jednaczewa by księża mogli i tam tradycyjnie poświęcić pokarmy.

W Wielką Sobotę o godz. 19.00 rozpoczniemy świętą Wigilię Paschalną obrzędem światła. W czasie tej liturgii odnowimy nasze przyrzeczenia ze Chrztu św., dlatego przynosimy świece.

W katedrze Mszy św. porannych w te święte trzy dni nie będzie.

Adoracja w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę będzie trwała od końca nabożeństwa do godz. 23.00.

Msza św. Rezurekcyjna w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego rozpocznie się o godz. 6.00 uroczystą procesją wokół katedry.

 

2014-04-11 15:17 Opublikował: Administrator