Czy wiesz, że trwa Maryjny maj??

W kościołach i przy kapliczkach gromadzi się wielu ludzi, i starszych, i młodszych, aby śpiewać Litanię Loretańską. A to dlatego, że mamy maj i jesteśmy Królestwem Maryi.

 

Trudno ustalić kiedy i jak powstała Litania Loretańska. Najprawdopodobniej jej korzeni możemy szukać w dwunastowiecznej Francji. Istnieje też prawdopodobieństwo, że niektóre wezwania skierowane do Maryi znajdowały się w Litanii do Wszystkich Świętych, a z biegiem czasu coraz liczniejsze nowe tytuły maryjne zostały wyodrębnione i utworzyły nową litanię.

Nazwa „Loretańska” pochodzi od włoskiego Loreto, gdzie znajduje się słynne sanktuarium maryjne. Według wierzeń w XIII wieku do tego miejsca został przeniesiony przez aniołów Domek Nazaretański, w którym przyszła na świat Matka Boża. Litania do Matki Bożej faktycznie była szczególnie propagowana i odmawiana przez pielgrzymów w tym sanktuarium maryjnym. Przybrała tam ostateczną formę i rozpowszechniła się na cały Kościół.

Już w XVI w. papież Sykstus V oficjalnie zachęcał wiernych do jej odmawiania, za co udzielił odpustu. Czynili to także jego następcy, a Benedykt XIV urzędowo ją zatwierdził i zezwolił stosować w publicznym kulcie Kościoła.

Wezwania Litanii Loretańskiej podlegały zmianom (dzisiejsza wersja litanii zawiera 53 wezwania). Usuwano lub dodawano kolejne wezwania w zależności od potrzeb i okoliczności, np.: inwokacja „Wspomożenie wiernych” przypisywana Piusowi V w związku ze zwycięstwem nad Turkami pod Lepanto (1571); „Królowo bez zmazy pierworodnej poczęta” - Piusowi IX, dzień przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu NMP (1854).  W 1908 r. Kościół w Polsce uzyskał zgodę na włączenie tytułu „Królowo Korony Polskiej” (przekształcone po drugiej wojnie światowej w „Królowo Polski”). Jan Paweł II przyznał prawo Konferencji Episkopatów do włączenia go do litanii (1980). Jemu zawdzięczamy też wezwanie „Królowo Rodzin” (1995). Oprócz zezwoleń na powszechne wprowadzenie inwokacji, wydano wiele zezwoleń ograniczonych do poszczególnych diecezji lub zgromadzeń zakonnych (np. franciszkanie w 1910r. - „Królowo zakonu serafickiego” , a karmelici od 1689r. stosują wezwanie „Królowo szkaplerza świętego”).

Na stronie internetowej stacja7.pl znajduje się artykuł z maja 2014 pt.: „52 furtki do nieba”, w którym znajdziemy rozważania do każdego wezwania Litanii Loretańskiej. Zachęcamy do ich rozważania, a także zapraszamy na Nabożeństwa Majowe w Katedrze w dni powszedni po Mszy wieczornej, a w niedziele i święta po Mszy o godz.16.00.

 

2018-05-08 11:46 Opublikował: Administrator